Az alábbi bejegyzést még tavaly irtam, szerintem igencsak tanulságos. Most csak azért jutott eszembe, mert néhány napja futottam Ausztriában félmaratont és az első 15 helyezett életkora ez volt:
50(!)-40-40-38-36(ez vagyok én)-26-34-30-44-25-39-47-45-45-30
38 év az átlagéletkor, azaz én még az ifjabbak közé tartozom, azért ez több, mint elgondolkoztató a fiatalság számára! Az a durva, hogy ezzel fejreáll a világ: normálisan azt várná az ember, hogy ahogy öregszik, annál gyengébb eredményekkel lehet odaérni a korcsoportos dobogóra, erre fel inkább annál jobban fel kell kötni a gatyát!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ez most kivételesen nem egy versenybeszámoló, mégis érdekes témát feszeget.
A zalakarosi befutó után többekkel is hosszasan értekeztem az edzéseiről, tapasztalatairól, egyáltalán: a hosszútávfutásról. Némileg antiszociális mivoltomból, eleve ritkán beszélgetek hosszasan, de most úgy érzem, megérte.
Kasza Andrással most beszéltem először, korábban nem is nagyon ismertem, majd Pozsonyban csak futás közben találkoztunk, utána már nem, bár percen belül értünk be egymáshoz képest. Most viszont elmondta, hogy korábban versenyszerűen atletizált, 1:08-as félmaratont tudott, viszont maratonon mindig fejreállt 30km után, noha 2:30 alatti idő volt benne. Aztán abbahagyta, majd sok év után újrakezdte.
Veszprémben edz a VEDAC-osokkal, főleg a lányokkal. Elmondása szerint azért néhányan a klubjukból kiemelkedőek magyar szinten (sőt egyikük az egyetlen magyar férfi, aki olimpiai B szintet futott), főleg külföldön versenyeznek (Olaszország, Románia) pénzért, de azon kívül nem tudott más megyebelit felhozni.
Garami Árpival már a fürdőben értkeztünk, és oda jutottunk, hogy valahol nagyon szomorú, hogy egy (szinte akárm)ilyen versenyen egy néhány éve futó 35 éves üldözi a 46 éves elsőt, miközben mögöttünk is 40 év fölöttiek küzdenek a harmadik helyért. Az lenne talán a normális, hogy legalább félmaratoni távig huszonéves titánok mögött megvívjuk a saját kis csatáinkat a tizen-, húszonvalahányadik pozíciókért és gratuláljunk a másiknak, hogy most ő volt a jobb. Ha pedig előre, már Keszthelyre gondolok, Szabó Gábor, Filip Krisztián, Zsódér Zsolt, Makár Laci, no meg Koló és Garami Árpi lesz az élmezőnyben, mind közel vagy túl a negyvenen.
Manapság így néz ki egy tipikus abszolút dobogó :) - nem csak az USA-ban
Összeszámoltuk (nem volt bonyolult), hogy 1, azaz egy fiatal futóról tudunk (név szerint a szombathelyi Fábrics Gabit) a környéken, aki az utóbbi pár évben feltűnt az ilyen és hasonló helyi amatőr versenyek élmezőnyében. A mi idejeink egy jobb amatőr teljesítményként értékelhetők, amit egy ereje teljében lévő, elkötelezetten edző húszon-iksz évesnek mindenképpen el kellene tudnia érnie, sőt! Mivel ilyen a környéken nincs, ez azt jelenti, hogy szinte egyáltalán nincs is a futást komolyan gondoló fiatal. Egy sem.
Néhány tizenéves triatlonos, illetve futó (az egerszegi Bicsák Bence és Flóra, a kőszegi Nemes Gergő, a szentgotthárdi Karsai Márton, stb.) üdítő kivétel lehet, de újra csak felmerül az örök kérdés: mennyire égnek ki a fiatal korban elvégzett rengeteg edzés következtében és hagyja abba végleg vagy évtizedekig a sportot.
Nem tudom, ezzel kapcsolatban kinek mi a tapasztalata, de egyre sötétebbnek látszik a jövő, miközben egy hosszútávfutó (akár 20, akár 50 éves) fizikai állapota – okosan felépített forma esetén – olyan szintre jut, amiből, ha nem hagyja abba a mozgást, élete végéig profitálhat: magyarul egy sokkal teljesebb és egészségesebb életet élhet, mint bármely más embertársa. Csak talán ez a jövőkép fiatal korban még olyan távoli, hogy ez nem motívál senkit...?
Szia, nem tudom, hogy más országokban mi a helyzet, de az megállapítható, hogy Mo-on nincs se kultúrája, se igazán hagyománya a mozgásnak... talán most mintha javulna a tendencia... egy szűk rétegtől eltekintve, aki esetleg fiatal korától versenyszerűen sportol és ehhez kapcsolódóan esetleg fut stb.... A fiatalok egyre kevésbé szeretnek mozogni, évek óta elég sok kamaszgyerek megfordult már körülöttem, utálják a tesiórát, a futást meg kifejezetten gyűlölik... a kivétel mint a fehér holló... nem tudom, mi a magyarázat.... magam részéről pont így voltam vele, de én egyébként is béna voltam, és inkább meghúztam magam, nem ment a sport, tán egyedül a röplabdát szerettem és azt elég jól tudtam is... de ezzel kifújt... szóval én nem vagyok mérvadó... az viszont elgondolkodtató, hogy atlétikus alkatú fiatalok sincsenek motiválva a mozgásra... ott kezdődik, hogy nincs követendő példa, mert a szülőknek általában kisebb gondjuk is nagyobb annál, minthogy rendszeresen sportoljanak... nincs se idő, se energia, és sokszor pénz sem, ami így vagy úgy, mégiscsak szükségeltetik, ha az ember komolyan gondolja a dolgot... a tesiórák unalmasak, a tanárok fásultak (természetesen mindig tisztelet a kivételeknek, akik mindig vannak, csak kevesen), azt mondják, akkor kezdésnek 10 kör, bírod, nem bírod, kit érdekel... fiatal vagy, bírni kell... ezt már többször leírtam, hogy itt valami nem stimmel, a gyerekek egy életre megutálják a futást, én is ha nem bírtam a 400 m-t, mert nem bírtam, csak nógatott a tanár anno, hogy gyerünk, gyerünk, nem sétálunk... és én nem bírtam, nem kaptam levegőt, nem érdekelte... a végén volt, hogy be se mentem az órára... nem vagyok rá büszke, de nemcsak az én kudarcom volt ez... ma ugyanígy van... a lányom is sokat panaszkodik, már előre fél, hogy ma 800 m... próbálom rábeszélni az 5 km-es edzéstervre, már néha hajlik rá, mondtam, végigcsinálom vele... nem adom fel... :) ... mert nincs meg suliban a fokozatosság, amivel a futáshoz szoktatnák a gyerekeket, csak durr bele a közepébe... persze lehet, hogy hülyeséget beszélek, de én így tapasztalom/tam... egyébként meg az lehet még, hogy idővel, 30 fölött általában az ember elkezd szembesülni változásokkal, amik benne lezajlanak, és amik nem feltétlenül pozitívak... ilyenkor sokan választanak valamilyen mozgást mégiscsak, először talán kényszerűségből... a futás népszerű a mozgások között, mert nem igényel nagy beruházást, ha már van egy futásra alkalmas cipőd, elindulhatsz, és csak az akaratodon, szorgalmadon, belefektetett energián múlik, hogy mire leszel képes... persze biztos vmilyen adottság is kell hozzá, akiknek annyira jól megy, de talán még az sem minden esetben... szóval ez lehet talán egy magyarázata, hogy több az érett korú futó, mint a huszonéves... jó bő lére eresztettem a mondanivalómat, sorry, ezekkel lehet persze vitatkozni, csak azt írtam le, ami nagy hirtelen eszembe jutott ezzel kapcsolatban...