Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 50 601 721 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

Mi az a nordic walking?

pen | 2006-11-15  | 8 hozzászólás
  • cimkék:
  • nordic walking, 
  • kezdőknek, 
  • edzés, 
  • túra 
Tweet

A kifejezés szó szerinti fordítása „északi gyaloglás”. Ajánlható mindenkinek, aki egy szabadban űzhető, könnyen megtanulható, olcsó és egészséges sportot szeretne kipróbálni. A nordic walking nem mást jelent, mint lendületes gyaloglást, botokkal a kézben.


A nordic walking tulajdonképpen a sífutás nyári, „száraz” változata. Egyik nagy előnye, hogy könnyen elsajátítható a mozgás, így bárki hamar hasznosítani tudja a sportág adta fitness lehetőségeket. A nordic walking további előnye, hogy már relatíve alacsony pulzusszámnál is intenzív és hatékony mozgásnak számít. A két bot használata gyaloglás közben először talán megmosolyogtató, de az új sport rövid pályafutása során meglepően sok pozitív tulajdonsággal lepte meg a kétkedőket.

Ez a sportág Finnországból indulva Észak-Európában már az 50-es évektől jól ismert volt a sí- és alpinsportokat űzők körében, mint a leghatékonyabb nyári erőnléti edzést biztosító mozgásforma. A nagy áttörést az jelentette, amikor 1997 tavaszán sikerült kifejleszteni egy speciális vibrációcsillapító botot az optimális csuklóhurokrendszerrel. Ettől kezdve a "síjárás", azaz a nordic walking rajongótábora ugrásszerűen megnőtt, s reméljük, egyre több hazai wellnessközpont és megfelelő helyszínnel rendelkező fitneszterem is csatlakozik az új sporthullámhoz.

Gyaloglás - kicsit másképp
A nordic walking több szempontból is eltér az egyszerű gyaloglástól: a legszembetűnőbb különbség a botok használata, melyek révén önkéntelenül is hosszabbakat lépünk, hogy a kezek és a lábak természetes, a járáshoz elengedhetetlen ellentétes mozgása megmaradjon. A bot használata dinamikát, ritmust ad a gyaloglásnak, és nem utolsósorban megmozgatja a felsőtestet, miközben meghatározza az egész test tartását.

Az első lépések: A botokat tartsd testhez közel. Elinduláskor lábfejed a saroktól végiggördül a lábujjig, miközben az ellentétes kezében lévő botot "szúrd le", amikor az elhagyja a medence vonalát. Ekkor a törzs alsó és felső része jól érzékelhetően ellentétes irányba csavarodik, mely mozdulat erőteljesen megdolgoztatja a törzs középső részének izomcsoportjait. Karod a bot leszúrása után hátralendül, szinte teljesen kiegyenesedik, olyannyira, hogy még tenyeredet is szétnyitja, a botot csak a kezedre erősített pánt tartja. Eközben másik lábad már talajt fog. Ezzel szinte egyidőben szúrd le ismét a botot, nyújtsd ki a karodat és így tovább...

A bot leszúrása annak kialakítása miatt különbözik a hegyes végű túrabotokétól. A nordic walking bot vége tulajdonképpen egy ferde, recés gumi, mely a leszúrás pontján megtapad, így lépés közben nem csúszik el, egészen a végső fázisig, amikor már olyan kicsi a bot és a talaj által bezárt szög, hogy a gumi nem tapad.

Az edzés

Hegymenet

A törzs erőteljesebben előredől, az emelkedő következtében fokozott terhelés hárul a karokra, a combokra és a vádlikra. A botok erőteljes használatával növelhető a lépések hossza hegynek felfelé haladva. A bot leszúrásával a testsúly megoszlik a lábak és a felsőtest között. Egy enyhe emelkedő kiváló lehetőséget nyújt a kezdőknek a bothasználat helyes elsajátításához.

Völgymenet
A lépések rövidebbek, és a súlypont alacsonyabbra helyeződik. A térdek mindvégig enyhén behajlítva maradnak, a lábfej sem nyúlik ki, amint eltávolodik a földtől. A súly az éppen leszúrt boton és az ellentétes lábon oszlik meg. A lábak folyamatosan fékeznek, az emelkedő irányába alig emelkednek el a talajtól. A botok nem nyúlnak ki a test elé. Völgymenet során a bot leszúrása kisebb erővel történik, mint egyenes terepen vagy hegymenetben.

Eszközök
A sportág óriási előnye, hogy viszonylag kis befektetéssel szinte bárhol űzhető, mindössze egy megfelelő cipőre és egy pár botra van szükség.

Cipő
A nordic walking technikájában kiemelkedően fontos a jellegzetes gördülő lépés, amely három szakaszra osztható:
1. A sarok talajt fog.
2. A testsúly a talp közepére helyeződik.
3. A talp első része a talajra ér, ezzel egyidejűleg a sarok enyhén megemelkedik.

A megfelelő cipő feladata nemcsak a könnyed járás elősegítése, hanem a megfelelő támasz nyújtása is a láb izmainak, de a lábbeli véd a nem kívánt sérülések ellen is. A cipő legfontosabb pontja a talp középső része, amely a feszített-lazított izomállapot optimális váltakozását teszi lehetővé, segítségével az izmok folyamatosan mozgásban vannak. Készülnek azonban már olyan speciális lábbelik is, amelyek a fentieken kívül számos egyéb extra funkcióval rendelkeznek. A Chung Shi márka Balance Step cipőjében van pl. akupresszúrás pont, talprésze pedig gördülő (nem egyenes a cipő talpa, mint azt megszokhattuk, hanem a sarok- és orr-résznél 15%-os szögben görbe).

Bot
Az optimális nordic walking bot karbonból készül parafafogantyúval. Ez a sík- és hegyvidékek által támasztott kihívásoknak egyaránt megfelel, vagyis pehelysúlyú, élettartama hosszú, s a váll-, a láb-, a könyök- és a csuklóízületekre ártalmas rezgéseket csillapítja. Egy külön erre a célra kialakított kézhurok biztosítja a bot optimális vezetését. Általános elvárás a megfelelő bothosszúság, amely testmagasság alapján egy standard formulával számolható ki, de sok bot állítható magasságú.

Pulzusmérő óra
A nordic walking esetében is kitűnően használható eszköz a pulzusmérő óra mindazoknak, akik szeretnék nyomon követni, hogy milyen intenzitással sportolnak, vagy megtudni, hány kalóriát égettek el. Különlegességnek számít a Chung Shi azon pulzusmérő órája, amely teljes mozgásszabadságot tesz lehetővé azáltal, hogy nincs szükség külön mellövre, hanem két gomb megnyomásával kijelzi az aktuális pulzusértéket.

A mozgás során izmaink 90%-a dolgozik, erősödik a hát, a törzs, a has, a comb, a far és a vádli. A sportnak kiváló stresszoldó hatása van, emellett jó hatással van a szív- és érrendszerre valamint növeli a tüdő vitálkapacitását. Kíméletes az izültekhez és  természetesen égeti a kalóriákat, jgy túlsúllyal küzdők, fogyókúrázók számára kimondottan ajánlott.

Forrás: Símagazin; www.shape.hu; http://www.walking.de/; http://www.nordic.walking.rureifel.website.ms/

Hasonló cikkek

382 km hosszú futópark nyílt a Fertő-tónál

Tanácsok kezdő futóknak

Bringás edzés - az alapok

Terepfutás - 7500m szintemelkedést gyűrnek le Romániában

Extrém - Őrsi Anna célba ért az 1000 mérföldes teljesítménytúrán

Még több hasonló cikk

Tudomány - edzéssel tehetünk az agy zsugorodása ellen is

Ultra - megdőlt a pályacsúcs a Spine Race-en

Tudomány - edzéssel tehetünk a duci-gének ellen

Konferencia a téli iskolai- és szabadidősportokról

Atlétika - magyar edzők iráni sportolók mellett

Triatlon - tudomány és triatlon konferencia Párizsban

Szabadidősport - túranap és terepfutó verseny a Pilisben

Terepfutás - Pálfy Márton és Maráz Zsuzsa elsősége a Piroson

Szabadidősport - a közelmúltban nőtt a hazai túrázók száma

Atlétika - cuki edzőfiú vs. Usain Bolt - cukiság péntekre :)

8 hozzászólás

artiqueen 5965 napja
artiqueen képe

én egy jó pár hónapot németországban töltök/töltöttem, és először nagyon murisnak tűntek a bottokkal sétáló emberek, de azóta kipróbáltam, és egy: tényleg mindent megmozgat, még a hasizmot is rendesen, vmint nem állt be a derekam hosszú gyaloglás után sem, ami bot nélkül mindig megtörténik.

egy pár bot itt 60 és 150 euró között van, nem egy túl nagy befektetés, mindenesetre januártól barátnőmmel már budapesten fogunk gyakorolni mint első pionyírok...

 

SkóT 5964 napja
SkóT képe
Itthon 9-12 ropi egy jobb darab. Ajánom a "torzijós", teleszkópos kivitelűeket. Néha lespórolják a cserélhető végűekről a tartozékokat, ezért tessék odakuksizni!
Nekem Masters van, ami nagyon bevált, bár nemtom mitől nordic walking egy túrabot. Eddig ez síelésre, hegymászásra, túrazásra és sítúrára egyaránt megfelelt.

A hegymászó oktatóm szerint tök fölösleges ezekre a markolat, meg minden ilyesmi. Neki egy sima aluminium csőpárja van, ami igy fele olyan nehéz. Hmm...talán érdemes rá hallgatni.

artiqueen 5963 napja
artiqueen képe

a túrázós bot és a nordic walking között az egyik lényegi különbség a súlyukban van; a nordic walking pehely könnyű, ezért legtöbbször nem teleszkópos, hanem a boltban, vásárláskor méretre vágják.

a huroknak a markolaton az a szerepe, hogy amikor hátul van a bot, mögötted, akkor ki kell lezítani a kezet, az ujjaknak szinte el kell engedniük a botot, és a hurok tartja meg mégis a kezedben.

SkóT 5962 napja
SkóT képe
Ühümm. Nem tudtam, hogy méretre vágják.
Amiket eddig láttam, azoknak változó volt az átmérője. Esetleg csak a tetejéből vágnak le egy darabot?

A markolatot nem szeretem elengedni(bár nem is művelem ezt a sportot), mert párszor éppen ezért zakóztam el. Nem volt a kezemben a bot, amikor kellett volna. Inkább szorongatom, amitől jól elfárad a kezem. :-)
artiqueen 5960 napja
artiqueen képe
a tenyérizmok legalkalmasabb edzésmódja! :-)))) lényeg, hogy csinálod. Hova jársz a botokkal?
artiqueen 5960 napja
artiqueen képe
a tenyérizmok legalkalmasabb edzésmódja! :-)))) lényeg, hogy csinálod. Hova jársz a botokkal?
artiqueen 5952 napja
artiqueen képe

nemtom olvassa-e még vki ezt a cikket, de ma megtanultam, hogyan kell botot választani; mint írtam, van ahol méretrevágják, de ahol én vettem most botot, ott eleve különböző méreteket árulnak, 5 cm-nyi ugrásokkal.

számításmódja: testmagasság x 0,66

 

én alacsony vagyok, 160 cm, ezt megszoroztuk 0,66 és így jött ki a 105 cm-es bot. 

4kézláb 5150 napja
4kézláb képe
látom ez még egy régi cikk, de alapvetően jó. Én két éve nordikozom. a túrabot nem alkalmas, mert nem lehet a mozgást szabályosan megcsinálni vele. ezt is mint minden mást meg kell tanulni és lehetőleg tökéletesen érdemes csinálni, különben semmi előnyét nem látod a használatának.

teljesítménytúrákon ideális társ. a futók és a túrázók között lehet vele tempózni (7-8 km/h). fölfele segít mert négy végtag segít felvinni a tested, lefele pedig terhelést vesz le a combokról, illetve a térdizületekről. futni is lehet vele, olyankor egy picit hosszabb bot a jó. még tudnék írni róla pár odalt, helyette ajánlok egy oldalt/oktatót akitől mindezt tökéletsen elsajátítottam: www.nordicwalkingsport.hu/
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb cikkek
Nőktől nőknek – új futócipőt fejlesztett az adidas (X) 5
Nőies sport - férfias sport 2
Versenybeszámoló - egy kimaxolt futóhétvége Olaszországban 2
Negyvenhez közel is a csúcson - néhány perc Bernard Lagattal 16
Edzés és életmód - és a tudományos háttér - Clarence Bass nyomán 26
Aranyérem és testkultúra - 1983 2
Téli Balaton tízszer - Kocsis Árpád írása 8
Hírességek a New York Maratonon 3
Programajánló minden hónap első szombatjára 15
Spártai beszélgetések - interjú három Spartathlon résztvevővel 6
Még több cikk
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Karamell írta: Sziasztok! Május 16.án kezdtem el a rendszeres futást. Az 5km-es terv alapján, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat