Gyorsúszás alapjai - technikai elemek
Milyen kép is van az emberek fejében a gyorsúszásról? Egy nagyon harmónikus, szimmetrikus mozgásforma amit elég nehéz megtanulni és mindenki fél is tőle egy kicsit, pedig nem kellene. Az úszásnemekről szóló cikksorozatunk első részében a gyorsúszás technikájának különböző elemeit mutatjuk be.
Talán az úszás az a sport, amelynek technikáját a legnehezebb elsajátítani megfelelően edzői támogatás nélkül. Ez a cikk is csak egy összefoglaló képet próbál meg nyújtani a gyorsúszás elemeiről, de ezek elsajátításához, begyakorlásához javasoljuk mindenki vegye igénybe egy úszó edző segítségét.
Az alábbiakban testrészenként próbáljuk meg összegyűjteni a megfelelő technikát. Tehát csobbanásra fel!
1. Fejtartás
Fejünk mindig egyvonalban, egyenesen legyen a gerincünkkel.
2. Szemek
A "nem lélegző" fázisban nézzünk egyenesen lefelé a medence aljára. Lélegzés közben nézzünk oldalra, egyik szemünkkel a másik főlé, vagy egyenesen nézve.
3. Vállak és mellkas
A vállak forgatása a gerinc mint tengely körül történjen a csipővel egy síkban. A pihenő karunk oldalán emelkedik felfelé a váll, míg a húzó kar oldalán kerül alulra.
4. Karok
Mindig az egyik kar vezeti a mozgást, a másik húz vagy pihen; a váll előtti térben a karok mozgása átfedhet.
5. Alkar a húzási fázisban
Az ujjhegyek-csukló-könyök egy vonalban mozog és a vonal a mozgás alatt a medence aljára mutat. Cél a minél gyorsabb vízfogás, és minél nagyobb felületű húzás egész addig, amíg a kar elhagyja a derék vonalát
6. Alkar és kéz a pihenő fázisban
Lazán, könyökből lógatva, nem erőből nyomul előre, inkább csak lendül. A hüvelykujj vezeti a mozgást.
7. Alkar és kéz a vízfogáskor
Először az ujjhegyek érnek a vízbe, aztán az alkar finom csúsztatása előre a teljes kinyújtásig, a test forduló mozgásának ritmusát követve.
8. Törzs
Legfőbb feladata a vállak és a csípő közötti kapcsolat fenntartása.
9. Csípő
A gerinc, mint tengely, körül fordul, csakúgy mint a vállak. Próbáld a test forgását csípőből indítani.
10. Lábak
A lábmunka a karmunkához képest másodlagos, nem szabad, hogy domináljon. Természetes, ne erőltetett mozgás legyen. Többféle ritmus elfogadható (kettes, hatos, stb).
11. Lábfej
Az erőteljesebb lábfejmozgás segíti a gyorsabb haladást. A lábmunka során a fröcskölés nem csak elfogadott, hanem pozitív is, mert segíti a lábmozgás végigvezetését.
12. Légzés
Minden második vagy harmadik karhúzásra. Fontos, hogy mindkét oldalra egyaránt kényelmesen menjen a levegővétel.
Mint a fentiekből látható a gyorsúszás igen összetett mozgásforma, amelynek igazán hatékony elsajátítása hosszas gyakorlást és edzői felügyeletet igényel. Mindazonáltal nem egy "rakétatudomány", tehát minden félelem-előítélet ellenére, meglepően rövid idő alatt elsajátítahatók az alapjai. Fenti két mondat kissé ellentmondónak tűnhet, de igaz. Jó lubickolást!
Forrás:
http://swimming.about.com/
Hasonló cikkek
Útmutató a gyors, laza és könnyed gyorsúszáshoz
Úszás: Popov stílusában gyorsulni 100 méteren
Laure Manaudounak sikerült, Ian Thorpe-nak nem
Úszás: Alain Bernard 47 mp alatt
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498