A korosodással a szívünk is öregszik
Az életkor előrehaladtával a szív és az érrendszer állapota, teljesítménye kimutatható betegségek nélkül is fokozatosan csökken, ami azt jelenti, hogy az öregedés a szív-és érbetegségek legfontosabb és külső módszerekkel befolyásolhatatlan kockázati tényezője. Magyar kutatók a szív és az erek korosodás okozta romlásának tüneteit foglalták össze és angol nyelvű tanulmányukat az Interventional Medicine & Applied Science közölte.
A szív-és érrendszeri betegségek betegségek számos kockázati tényező együttes hatásának következtében lépnek fel. A rizikófaktorok legtöbbje elkerülhető és ezzel azok káros következménye sem érvényesül. Ha valaki nem dohányzik, megfelelően táplálkozik, rendszeresen mozog, nem kövér, esetleges cukorbetegségét, magas vérnyomását, kóros vérzsír szintjét gondos kezeléssel megfelelő szinten tartja, a legfontosabb kockázati tényezők szempontjából rendben van.
Az életkor az a kockázati tényező, amelyet nem tudunk befolyásolni. Az évek múlnak, az ember fizikai teljesítőképessége csökken és ennek hátterében részben a szív teherbírásának romlása található. Merkely Béla professzor, Radovits Tamás és Szabó Gábor áttekintették azokat a változásokat, amelyek idővel egészséges szív esetén is elkerülhetetlenül megjelennek.
Az egész testet vérrel ellátó bal szívkamra fala az öregedés során fokozatosan megvastagodik. Az izomsejtek száma nem növekszik, hanem inkább csökken, de megnagyobbodnak. Ez nem növeli a szív erejét, hanem inkább rontja. Nyugalomban ez nem nagyon érvényesül, de ha fokozni kellene a teljesítményt, a kis teherbírás hamar kiderül.
Érdekes változás, hogy a szív ütemét diktáló sejtekből is mind kevesebb lesz. Részben ez magyarázza, hogy idős korban kissé lassul a szívműködés, de főleg annak van jelentősége, hogy ha erős mozgás esetén a szívnek alaposan gyorsulnia kellene, ám ez csak kis mértékben eredményes.
Gyengül a szívizom összehúzódó képessége is és mind kisebb a tartalékerő. Ez persze először a kemény küzdősportokban látszik, ahol már a harmincadik életévét meghaladó teniszcsillagot hamar kiütik a pályáról a korai huszonévesek. A sportvilág egyébként az, melynek területén igen korán nyilvánvaló, hogy az öregedés gyorsan elkezdődik, csak évtizedek alatt lassú hullámokban halad előre.
A korosodás az ereket sem kíméli. Az ütőerek fala megvastagodik és ez még nem érelmeszesedést jelent, hanem az érfal merevebbé válik. Ez azt jelenti, hogy rosszabb lesz a képlékenysége, vagyis a nyomás ugyanolyan mértékű fokozódására kisebb mértékben tágul, mint korábban.
Az erek belső felszínén is jelentős változások történnek. Amikor 1998-ban Nobel díjat kapott az a három kutató, aki tisztázta, hogy az erek tágulását a nitrogén-monoxid gáz okozza, melyet az érfal belső felszínét bélelő sejtek választanak el, akkor még nem tudtuk, hogy ez idős korban is hasonló mértékben keletkezik, de a biológiai használhatósága csökken - nem véletlen, hogy az öregedő erek nem tágulnak úgy, ahogy néha kellene.
Aztán ott a vérnyomás. A legtöbb idős embernek magasabb lesz a szisztolés vérnyomása, az első érték, amely akkor keletkezik, amikor a szív bal kamrája belöki a vért a főverőérbe és a nyomás hirtelen megemelkedik. Merkely professzor és munkatársai világosan bemutatják, hogy a magasabb nyomás és a merevebb érrendszer emelkedett kockázati tényezőt jelentenek.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy azok a nyomásra érzékeny reflexek, amelyek a vérnyomás szabályozásában alapvető szerepet játszanak, az öregedés következtében ugyancsak kórosan működnek.
A nagy nemzetközi figyelmet keltő tanulmány világosan ismerteti, hogy az öregkor önmagában, előrehaladott érelmeszesedés, vagy tényleges szervi betegségek nélkül is számos működési zavart hoz létre, melyek részben további vizsgálatokat igényelnek, de a mind több idős ember miatt világszerte az egészségügyi ellátás alapos átrendezését teszik szükségessé.
Forrás: MTI
Képek: www.sxc.hu
Hasonló cikkek
Vigyázz az ízületeidre, pótolhatatlanok!
Amit az allergiáról tudni érdemes
Az Achilles-íngyulladás okai és megelőzése
Tényleg erősíti a csontokat a futás?
21 hozzászólás
Ezt most miért kellett ?? Az embernek nemhogy a futástól, de még az élettől is elmegy a kedve.
Pen , azonnal kérünk valami lelkesítő cikket különben........
azt viszont meg kell jegyezni,hogy a hosszú állóképességi versenyeken még fel lehet venni a titánokkal a versenyt..sőt..amugy szerintem is eléggé temetői hangulatú a cikk
Sőt, ha elég öreg lesz az ember, végelgyengülésben meghal. Ha még valaki nem tudta volna.:)
Szóval a kedves kutatók elmondták mindazt amit már ükapáink is tudtak.
Sőt: felhivták a figyelmet, hogy az egészségügyi ellátás alapos átrendezése várható.
Kinek a malmára is dolgoznak?
Hát nem az edzésonline-on naplózókat népszerűsitik az tutti. Hisz ha megelőzzük a megelőzhetőt, akkor tök potyára a sok legyártott pirula és majd a halál is naplózni fog, ha el akar kapni minket....:)
A halál legbiztosabb előjele a születés....;)))
A hosszú Élet titka hogy nem szabad a levegővételt abbahagyni ;)
Ez a cikk a normális ,(tehát nem kóros) természetes öregedéssel járó eltéréseket próbálta bemutatni.Illetve bemutatni hogy az "életkor" miért nem befolyásolható szív és érrendszeri rizikótényező.
"az öregkor önmagában, előrehaladott érelmeszesedés, vagy tényleges szervi betegségek nélkül is számos működési zavart hoz létre"
Na most jól megmondták a tutit. Szerintük talán már új cipőt sem kéne vennem, pedig készülök rá.
Részemről a kérdést már régen elrendeztem. Addig futok itt amíg a Jóistennek tetszik. A Mennyországban pedig majd tökéletesebben folytatom.
Maga a tanulmány biztosan rengeteg apróbb tudományos értékű újdonságot tartalmaz, de az azért senkinek sem új, hogy a testünk öregszik és romlik a hatékonysága akkor is ha nincs konkrét betegségünk.... Vagyis dehogynincs. Ráadásul ennek betegségnek 100% a halálozási aránya. Életnek nevezzük :)
Na basszus. Most készülök edzeni.
Akkor fussak, vagy ne fussak? Öreg vagyok így 49 évesen, vagy nem? ;-)
A lelkesítő cikkeket sokkal jobban szeretem.
PoLos: megértelek, egykorúak vagyunk. De én csak most kezdtem futni és.... pszt! még nem készülök halni... :)
A cikk jó, csak sajnos a kialakult civilizációs rendszerben van a hiba. Fiatalon értsd 70 alatt csak sportolni, családot rendezni, hegyet mászni, utazgatni kellene és idősen végelgyengülés közelében pedig dolgozni.
Toygli akkor ki termelné meg a javakat, amiből a fiatal korosztály élvezi az életet, amíg el nem éri a 70et? Van olyan réteg amit te vízionálsz, hogy nem dolgozik, csak utazgat és élvezi az életet, úgy hívják őket hogy "felső tízezer" :) meg az adócsalók és a politikusok 70%-a. A három halmaz között sok az átjárás.
" Ez persze először a kemény küzdősportokban látszik, ahol már a harmincadik életévét meghaladó teniszcsillagot hamar kiütik a pályáról a korai huszonévesek."
Szegeny Federer.
A
Gigom, ha megnézed az edzésnaplómat, láthatod, hogy én is pár hete kezdtem. Ezért is gondolkodtam el azon, vajon bírja-e a szívem a nagy megterheléseket. Aztán rájöttem nem érdemes ezen morfondírozni, úgy is jelez a szív, ha esetleg valami nem jó neki.
Legalábbis remélem! ;-)
Csak annyi mindenkinek igaza még ha egymással ellenkezőjét állítja akkor is.
És ezek még csak nem is "angol" kutatók voltak, mint a bulvárcsodákban. rendkívül sokat kellett ehhez dolgozniuk. Mindegy én még nagyon fiatal vagyok(57 éves), így rám nem vonatkozik az egész..
Igaz magas a vérnyomásom és a pulzus nyugalmi értékem sem a régi, a koleszterin szintem is rendszerint magas,kb 20 kili tempófutás után is éppen normál szint felett volt a vércukrom, de ha rendbe jön a térgyem talán még lesz egy-két maraton jövőre is..Max ha úgy érzem kopogtat a haver, hát egyben futom le őket.
Komolyan nem tudom, mi volt ennek a cikknek a célja. Hogy elvegye a 30 év felettiek kedvét a sportolástól? Netán elriassza őket tőle? Mert akkor jó angy bakot lőttek. Szerintem pont az öregedés kezdetén kell még jobban odafigyelni az elegendő testmozgásra. És kinek mondtak azzal újat, hogy az idősebb sportolók nehezen vehetik fel a versenyt az ifjú titánokkal? Egyébként erről annyit, hogy a félmaratonokon engem rendszeresen fél- háromnegyed órákkal beelőznek 60-70 éves "öregek".Amíg ilyen példák vannak előttem, én nem rettegek attól, hogy a bal szívkamrám fala az öregedéssel fokozatosan megvastagszik. Most komolyan kéne, hogy érdekeljen ez? Akkor is lefutom a maratont jövőre.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Gyorsan megyek futni! Már nincs sok időm hátra, úgyhogy kihasználom!