Csodadresszek nélkül, közelebb a valódi sporthoz
Ma, kevéssel a londoni ötkarikás játékok előtt, már csak történelem, de bő négy éve még maga volt a napi valóság az új úszódresszek ügye. Akkor éppen a pekingi olimpiához közeledtünk, és az úszás világába valósággal berobbant a high-tech: megjelentek a sportágat felbolygató csodaszerelések.
Az első, tényleg revolúcióval felérő szupermezeket 2008 elején mutatta be a Speedo, mely az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA) szakembereinek közreműködésével fejlesztette ki az úszót többnyire a nyaktól a bokáig befedő új szerelést, amely aztán elindult üstökösszerű sikerpályáján, hogy röpke idő alatt elképesztő karriert járjon be, majd a csúcsról a mélybe zuhanjon, és kevesebb, mint két évi szárnyalást követően az enyészeté legyen.
A vizet taszító anyagból készült, a közegellenállást jelentősen csökkentő, a versenyző lehető leggazdaságosabb oxigénfelvételét is segítő úszóruhák tökéletesen megfeleltek azoknak a kívánalmaknak, amelyek arra vonatkoztak, hogy a versenyszerelés révén viselői váljanak minden korábbinál gyorsabbá és eredményesebbé, ezáltal pedig maga a portéka is igen jó pénzen eladhatóvá. A dolog elképesztő jövedelmezősége mellett nyilván nagy hatású volt maga a látványos sportági javulás is, tehát hogy nemcsak hatalmas bevételeket indukált a "villámruha", hanem az eredmények ugrásszerű fejlődését is magával hozta. A jó úszók még jobbak lettek általa, és a kevésbé jók is jelentősen javultak a "csodafegyver" bevetése révén.
A csodadresszek segítségével a jobbnál jobb egyéni csúcsok után egyre szaporábbá váltak a világrekordok. A 2008-as év első hónapjaitól kezdve a nyári pekingi olimpiáig a félszázat is meghaladta a világcsúcsok száma, amelyekből aztán a kínai ötkarikás játékokon további újabb 25 született. A Speedo csaknem mindenhatóságára jellemző, hogy a szupereredményekből 23-at értek el az akkori legmenőbb márkában, az LZR Racerben (a teljesség kedvéért: a maradék kettőt az Arena R-Evolutionban úszták). A márkák vetélkedésében a Speedo nagy fölénnyel diadalmaskodott Pekingben: az olimpia 32 úszódöntője közül 29-ben az ő szupertermékét viselő versenyző győzött, és a maradékon osztozott az Arena és az Adidas.
A 2008-as őrületet 2009-ben, ha lehet, még nagyobb ruhaügyi káosz követte, és valósággal elszabadult a pokol a technológiai forradalom közepette, miután a FINA nem mert - nem akart - dönteni, és hagyta érdemben szabályozatlanul az egészet. Helyesebben: a csodadresszek kérdésének egyértelmű tisztázása, a korlátok nélkül száguldó "revolúciós" szellem újbóli palackba zárása helyett minden "gyorsulásos" modell használatát engedélyezte a római világbajnokságon és az az év végi isztambuli rövidpályás Európa-bajnokságon egyaránt. Megállíthatatlanul dőltek meg újra és újra a világrekordok, az itáliai vb nyolc napja alatt például 43 alkalommal. A végén az össztermés jóval 200 feletti világcsúcsot eredményezett. És persze a csodadresszek forgalma is csúcssebességűvé vált, jóllehet az élettartamuk csupán három-négy versenyre szólt, és darabjuk úgy 500 dollár körüli árat kóstált. Értelemszerűen aki az üzletből kimaradt, az lemaradt, aki nem szállt be a "csodagyártók" közé, hatalmas summáktól esett el, illetve aki nem tudta megvásárolni az űrruhát, hamar átkerült az úszott még kategóriába.
A FINA végül is nem bújhatott ki a felelősség alól, és mivel már tarthatatlanná vált a helyzet, lépnie kellett: 2010 január elsejétől betiltotta a cápadressznek is nevezett úszóviseleteket, és kiadta a jelszót: vissza a textilruhákhoz!
Azóta visszaállt normál medrébe az egyetemes úszósport, az azóta eltelt "újkorban" összesen alig néhány csúcsot jegyezhettek fel, ami egyfelől csalódás, hiszen a szupereredményeket mindenki szereti, másfelől viszont öröm: igazolás rá, hogy csodadressz nélkül, más módon fejlődve is lehetséges a további előrelépés. Az amerikai olimpiai csapatnál edzősködő Gregg Troy a The New York Times minapi riportjában arról beszélt: jó, hogy visszakanyarodott az úszóvilág a textíliákhoz. Mint mondta: "Kicsit megint közelebb kerültünk a valódi sporthoz."
Forrás: MTI/Jancsó Kornél
Kép: nasa.gov
Hasonló cikkek
Úszás: Átszabják a diákok a csodadresszeket
Medencéből a kifutóra került a Speedo LZR Racer
Úszás - Jövő évtől minden távon két világcsúcs?
Úszás: FINA tiltás a csodaruhákra 2010-től
3 hozzászólás
Nekem viszont nem tetszett a cáparuha. De annak más okai vannak ;)
Mondjuk a mögötte rejlő hisztit nem pontosan értem, de ez van.
Ha a csodaruhák eltörlésével az azokkal úszott csúcsokat is törölnék, Egerszegi Krisztina világcsúcsa mind a mai napig érinthetetlen lenne. Azaz ha csak az úszótudást nézzük, akkor így lehet összehasonlítani. Betiltásuk helyes döntés, én törölném a csúcsokat is!
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Nekem tetszett a "cáparuha". Az, hogy betiltották, hasonlatos a fociban "Nem kell videóbíró" felfogáshoz. Miért kell adminisztratív úton a haladás útjába állni?